Jak kombinovat postelové rošty a matrace do dětských postelí?

Pokud chcete, aby dětem kvalitní matrace posloužila naplno, vyberte vhodný rošt. Už o pár řádků níže zjistíte, že položit matraci na jakýkoli podklad není dobrý nápad. Dozvíte se také, která kombinace roštu a matrace prospěje dítěti i matraci samotné. Článek ocení všichni, kdo vybírají rošt s matrací.

Že při zjišťování rozměru matrace, postele nebo roštu stačí znát vnitřní rozměr rámu postele, už víte. Pokud také víte, který typ matrace je pro pohodlné a zdravé spaní ten pravý, zbývá jen vybrat vhodný postelový rošt.

Čas plných nebo děrovaných desek pod matracemi je dávno pryč. Matrace na takovém podkladu rychleji zatuchnou nebo dokonce plesniví. A to by svým dětem nikdo nepřál! Pokud ale postel s pevnou deskou stále máte, zvažte výměnu postelového roštu. Za laťkový nebo lamelový.

Laťkové, lamelové rošty: výhody a rozdíly

Nejčastěji seženete dětské postele s laťkovými rošty, které jsou už přímo součástí zkompletované postele. Pokud vás zaujme lamelový rošt, nejjednodušší je vybrat postel bez roštu. Případně se prodejce zeptejte, zda je postel s laťkovým roštem vhodná pro výměnu za lamelový. Dobrá zpráva je, že většinou tato výměna možná je!

3 důvody proč vybrat laťkový nebo lamelový rošt

Do výhod, které tyto postelové rošty přináší se zamiluje každý. Na rozdíl od pevných desek jsou totiž laťkové a lamelové rošty třikrát lepší. Nabízí totiž:

  • dokonalou prodyšnost – žádné plísně ani zatuchnutí
  • delší životnost matrací – matrace se na kvalitním roštu jen tak neproleží
  • pohodlí a komfortní oporu páteře – zejména lamelové rošty páteři ještě víc odlehčí

Laťkový rošt stačí

Pro většinu dětí je ideální kombinace laťkového roštu a pěnové matrace. Výhodou laťkového roštu je nízká cena a to, že už bývá součástí zkompletované postele. Obecně se uvádí, že maximální zatížení laťkových roštů je 60 kg. Většina výrobců však již dodává rošty do zkompletovaných postelí s nosností až 120 kg, aby dětem postel vydržela co nejdéle.

TIP: Protože laťkový rošt sám o sobě nepruží, doporučujeme matraci vyšší než 7 cm. Pokud má být matrace v posteli se zábranou její výška ať je maximálně 13 cm. Při vyšší matraci by zábrana postrádala význam.<úp>

Kombinace laťkového roštu s ostatními typy matrací jsou možné. U pružinových a taštičkových však dbejte na minimální výšku matrace. Alespoň 15 cm.

Lamelový rošt příjemně překvapí

Lamelové rošty ještě více znásobí pružnost matrace. A proto vůbec nevadí pokud je výška dětské matrace nižší než 7 cm. Obvykle jsou tyto rošty pevné a mají alespoň 28 lamel. Nosnost lamelových roštů přesahuje 100 kg. Tuto vlastnost oceníte, pokud chcete dítěti pořídit postel, která vydrží až do dospělosti.

Matrace na 10 let, rošt na celý život

Pokud byste všechno z článku zapomněli, odneste si těchto pár poznatků:

  • Pevná deska není rošt a hodí se tak maximálně na občasné spaní.
  • Při kombinaci roštu a matrace záleží především na výšce matrace. Pro laťkový rošt je lepší matrace vyšší než 7 cm.
  • I nejlepší matraci na světě musíte každých 10 let vyměnit. Kvalitní rošt je na celý život.