Vybíráme rozměr matrace podle výšky dítěte

Aby matrace krásně zapadla do rámu postele a nepřesahovala přes postelový rošt, pamatujte, že záleží na rozměru všech tří. Postele, roštu i matrace. Nejdůležitější ze všeho je ale samotná výška člověka, který bude v posteli spát. Jakou délku by měla matrace mít pro batole, dítě školou povinné nebo dospělého? To vše si přečtete za méně než 3 minuty.

Podle odborníků je dobré dětskou matraci každých 7-10 let vyměnit za novou. Když matraci vybíráte, většinou už máte postel i rošt. A právě podle vnitřního rozměru postele vyberete rozměr matrace. Je totiž úplně stejný.

  • TIP: Když měříte vnitřní délku postele, použijte svinovací metr. Krejčovský metr může být vytahaný a rozměry by nebyly přesné.

Ale, co když postel s roštem ještě nemáte?

Nejdříve vyberte postel s roštem

Matrace bez postele je jako duše bez těla. Když vybíráte dětskou postel, myslete na budoucnost. Pokud zvolíte postel o minimální délce vnitřního rámu 200 cm, získá vaše dítě postel na celý život a vy ušetříte.

Kratší postele mají smysl pouze v případě, že:

Trocha matiky a délka postele je na světě

Díky jednoduchému vzorečku hned zjistíte vhodnou délku matrace. Abychom vám to ještě trochu zjednodušili, vytvořili jsme pro vás jednoduchou tabulku (viz níže), ze které už za pár sekund zjistíte rozměr matrace.

  • TIP!: K aktuální výšce dítěte přičtěte 20 cm. Už pouhých dvacet centimetrů navíc totiž zabrání studeným chodidlům čouhajícím přes okraj postele. Chcete-li mít jistotu přičtěte k aktuální výšce dítěte klidně 30 cm.

To jsou rozměry, které vás zajímají

Výrobci postelí většinou správně uvádí vnitřní rozměry rámu postele (tj. rozměr pro matraci). Celkové (vnější) rozměry postele nejsou pro výběr matrace důležité. Obecně platí, že postel je o cca 8-10 cm větší než samotný vnitřní rozměr pro matraci.

Věk dítěte Výška dítěte Délka matrace Šířka matrace
0-5 roky 50-110 cm 120-140 cm 60-70 cm
6-17 let 110-170 cm 140-180 cm 80-90 cm
18+ let 170-200 cm 190-200 cm 80-90 cm

*Každé dítě roste jinak rychle, proto berte informace z naší tabulky jako orientační.

Rozměry roštů a matrací odpovídají vnitřnímu rozměru rámu postele. Proto nemusíte dvakrát přemýšlet. Ať už vybíráte, kterýkoli ze tří produktů (postel, rošt, matraci), vždy stačí když znáte výšku svého dítěte a podíváte se na naši tabulku. S konečným rozměrem (např. 200×90 cm) seženete všechno a na jednom místě.