Často kladené dotazy

Vše co ještě nevíte o dětských matracích. Přehledně na jedné stránce.

Nevíte si zrovna rady s výběrem dětské matrace do postýlky nebo velké postele? Máme pro vás dobrou zprávu. Nejste první ani poslední. Už od roku 2009 pro vás sbíráme často kladené dotazy ostatních. Odpovědi na ně najdete přímo zde.

Co vás zajímá?

Zákaznická linka 228 884 992


Matrace Ourbaby

“Petr M.” se ptá: Dobrý den, jaká je výška a maximální nosnost této matrace?

Dobrý den, výška matrace Ourbaby je 11 cm a její maximální nosnost je 80 kg

“Lucie K.” se ptá: Sháníme matraci do postele o rozměru 160×80 cm. Doporučili byste matraci Junior 160×80 cm pro dvouleté dítě?

Ano, klasickou matraci Junior 160×80 cm s kokosovým vláknem doporučujeme. Pokud má Vaše dítě právě 2 roky, matrace mu dobře poslouží ještě několik let.


Materiály matrací

Z čeho je tvořena kokosová deska uvnitř dětské matrace a je vůbec vhodná pro děti alergické na roztoče?

Desky uvnitř matrací Ourbaby jsou tvořeny kokosovými vlákny, které drží pohromadě díky směsi přírodního a umělého latexu.

Roztoči se v suché kokosové desce nedrží. Kokosová vlákna jsou totiž uvnitř dutá a
odolná proti bakteriím i houbám. Tento materiál je oblíbený zejména pro vysokou prodyšnost a schopnost odvádět z matrace pot a vlhkost. Matrace obsahující vrstvu z kokosové desky jsou tedy pro alergiky bezpečné a vhodné.

Co je zač matrace nazývaná polokokos, a na které straně této matrace by dítě mělo spát?

Jako polokokos bývá označována matrace tvořená kokosovou deskou a PUR pěnou (molitanem). Jedná se o matraci dvojí tvrdosti (3 a 4; z 1-5), a proto si můžete vybrat jak matraci otočíte.

Když je miminko malé, doporučujeme, aby spalo na tvrdší straně matrace – kokosové desce (4 z 1-5 – tvrdá), která je pokryta potahem z příjemného materiálu. Než si novorozenec zvykne spát na tvrdém a rovném podkladu chvíli to potrvá, ale správnému vývoji dětské páteře to jedině prospěje.

Jakmile dítě přestane “jen ležet” (cca po půl roce od narození), můžete je nechat spát na měkčí pěnové vrstvě matrace (3 z 1-5 – středně tuhá). Ale změna nutná není. Záleží na vás a vašem děťátku. Polokokosové dětské matrace zkrátka můžete používat z obou stran.

Nemůžeme se rozhodnout zda zvolit čistě molitanovou matraci nebo molitanovou matraci s kokosem (tzv. polokokos)?

Matrace nazývaná “polokokos” obsahuje PUR pěnu i kokos. Díky tomuto provedení vám jediná matrace dává na výběr hned ze dvou stupňů tvrdosti. Je libo středně tuhou (3 z 1-5) pěnu nebo tvrdší (4 z 1-5) kokos? Už jen pro možnost volby se vyplatí zvolit tuto matraci. Pro zdravý vývoj dětské páteře je navíc spánek na tvrdší (kokosové) straně prospěšný. Když k tomu připočteme ještě pozitivní antialergické vlastnosti kokosové desky, doporučujeme polokokos.

Můžete samozřejmě zvolit o něco levnější matraci z PUR pěny (molitanu), která je středně tuhá (3 z 1-5). Tato matrace se však doporučuje až pro děti staré alespoň 6 měsíců. Jak miminko přibývá na váze, kontrolujte zda už matrace není proležená. Doporučovaná doba pro výměnu matrace za novou je 5-6 let.

Jaký je rozdíl mezi matrací z PUR pěny a molitanu?

Mezi polyuretanovou (PUR) a molitanovu matrací žádný rozdíl nehledejte. “Molitan” je pouze obchodní název, který zdomácněl na území České a Slovenské republiky. Vlastnosti dnešního molitanu se však oproti tomu z dob Československa změnily.

Zatímco “československý” – spíše žlutý než bílý – molitan snesl ruční praní nebo dokonce pračku, současné polyuretanové jádro matrace nechte raději vyčistit odborné firmě. Pozitivní vlastností moderní PUR pěny, je především vyšší hustota a tuhost materiálu, která je prospěšná dětské páteři.

Je vhodná matrace s paměťovou pěnou pro děti do dvou let?

Pro děti do dvou let věku nejsou matrace s paměťovou pěnou vhodné. A to kvůli nepříznivému vlivu na vývoj a růst dítěte. Uvádí se, že paměťová (viskoelastická) pěna, je vhodná až pro děti starší 12 let. Pro děti ve vývinu je vhodnější středně tuhá (3 z 1-5) PUR pěna, která tvoří pevnou podložku pod dětská záda.

Vždy samozřejmě záleží na tloušťce paměťové (líné) pěny a na tom jestli se jedná o matraci na každodenní spaní nebo pouze občasné přespání. Děti by každopádně neměly každý den spát na matracích s vrstvou paměťové pěny přesahující výšku 2-3 cm. Tento typ matrací je vhodnější pro dospělé osoby s ukončeným růstem, příp. pro osoby se zdravotními problémy. Občasné přespání na matraci s paměťovou pěnou však dětem neublíží.


Parametry matrací

Jak vysoká by měla být matrace do dětské postele?

Doporučená výška matrace závisí především na provedení dětské postele, do které ji chcete umístit. Aby matrace v postelovém rámu dobře držela, musí být z ¼ kryta bočnicí postele a ideálně o 5 cm převyšovat horní okraj rámu, do kterého je vsazena. Aby se z postele dětem pohodlně vstávalo měla by se celková výška postele i s matrací pohybovat okolo 50 cm.

Specifikem dětských postýlek a postelí jsou zábrany na bočnicích, které děti chrání před nepříjemným úrazem. Pro zachování funkce zábrany na posteli vybírejte matrace s maximální výškou 13 cm. V případě vyšší matrace by zábrana nemusela děti ochránit před pádem z postele.

Jaká je optimální tuhost matrace pro děti?

Aby děti dobře rostly a zdravě se vyvíjely potřebují spát na tužší matraci. Středně tuhá (3 z 1-5) matrace je pro děti ideální. Novorozenci mohou klidně spát i na tvrdší matraci (4 z 1-5), kterou najdeme např. na dětské matraci s kokosovou deskou. Novorozenci jsou ovšem velmi citliví na přechod z maminčina bříška do postýlky, a proto nějaký čas potrvá než si zvyknou na tvrdou a rovnou podložku.

Byli jsme s manželem kupovat matraci do dětské postele a nebyli jsme z těch tvrdostí vůbec moudří. Jak se v tom máme vyznat?

Každá matrace klade jiný odpor vůči stlačení, když si na ni dítě lehne. Na základě různé míry kladení odporu používá většina výrobců 5 základních stupňů tvrdosti matrace. Přesto není tato stupnice univerzální. A tak se může stát, že matrace se střední tvrdostí (3 z 1-5) u jednoho výrobce se vám totiž klidně může zdát stejně tuhá jako třeba měkká (2 z 1-5) u jiného výrobce. Vždy je to o pocitu toho, kdo bude na matraci spát.


Ostatní

Jak ochránit dětskou matraci před znečištěním?

Malé děti dají matraci pořádně zabrat. Kromě počůrávání se občas matrace musí vypořádat s vylitým čajem, drobky nebo dokonce zvratky. Aby matrace vydržela čistá a plnila dlouho svou funkci stačí pořídit chránič matrace a nepropustné prostěradlo. Pamatujte, že suchá matrace je dobrá matrace, protože plísním a bakteriím se daří především ve vlhkém prostředí.

Pokud dojde ke znečištění povlaku matrace nebo dokonce samotného jádra matrace doporučujeme suchou metodu čištění. Pokud nestačí vysavač a všechny běžné čisticí prostředky na matrace, svěřte čištění odborníkům na čištění matrací a čalounění.

Jakou matraci vybrat, aby mi pod ní správně fungoval monitor dechu?

V Česku patří k nejpoužívanějším monitorům dechu ten od značky Nanny. Tento výrobce uvádí, že pro správné snímání, by matrace neměla být vyšší než 12 cm.

Matrace Ourbaby do dětských postýlek (120×60 cm a 140×70 cm) jsou tedy svou výškou 9-10 cm naprosto vhodné pro monitor Nanny. Pokud máte monitor dechu od jiné značky než Nanny, zeptejte se daného výrobce na požadavky kladené na dětskou matraci.


Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Zeptejte se hned teď.

Když chcete o matracích vědět ještě víc, čtěte naše články